Що таке рекуператор і як він працює

Автор: gulak.a.a
Що таке рекуператор і як він працює, Recuperator

Рекуператор – спеціальний енергозберігаючий пристрій, що застосовується у вентиляційних системах для здійснення обміну тепла між потоками видаляємого та прибуваючого повітря. Завдяки рекуперації, повітря з зовні надходить у приміщення частково підігрітим або охолодженим, в залежності від пори року, та на оптимізацію прибуваючого потоку витрачається менше енергії. Термін «recuperator», дослівно у перекладі з латину «той що віддає назад», відображує суть процесу, заснованого на прагненні взаємодіючих повітряних мас до температурної рівноваги та вторинному використанні утилізованого тепла і вологи.

Зміст

  • Навіщо потрібен рекуператор
  • Принцип роботи рекуператору
  • Види рекуператорів
  • Як обрати рекуператор

Навіщо потрібен рекуператор

В практичний час економії, екології та комфорту, домовласники не хочуть витрачати гроші дарма, та надають перевагу безпечним та енергоефективним вентиляційним технологіям. Природня вентиляція, раніше практично не мала альтернативи, морально застаріла та втратила актуальність за умови неможливості регулювання параметрів повітреобігу та велетенського, до 40% від усіх тепловтрат в будинку, відтоку тепла в оселі в зимовий період.

Що таке рекуператор і як він працює, Recuperator

На фоні безперервного росту вартості комунальних послуг, утилітарні вентиляційні системи з рекуперацією тепла набирають масову популярність та слугують ефективним рішенням у галузі енергозбереження. Ринок насичено пропозиціями інноваційного кліматичного обладнання пропонується асортимент рекуператорів що розрізняються за багатьма ознаками, в тому числі напрямку повітряних потоків, матеріалу виготовлення, конструкції. Згадаємо найбільш затребувані та цікаві рішення.

Принцип роботи рекуператору

Принцип роботи популярних пластинчастих та роторних установок засновано на організації взаємодії видалення та подачі повітря шляхом переходу тепла через теплопровідні поверхні. Алгоритм роботи пристрою може змінюватись в залежності від виду та конструктивних особливостей теплообмінного блоку.

Що таке рекуператор і як він працює, Recuperator

Пластинчастий теплообмінник оснащений перетинками, що створюють ізольовані канали що чергуються зустрічно направлених потоків відпрацьованого повітря та повітря, що поступає. Стінки каналів з пластикових або металевих пластин, отримують тепло відпрацьованого повітря та передають його суміжному потоку що поступає. Число перетинок, а значить загальна площина теплопровідних пластин, істотно впливає на температурні показники приточної повітряної маси.

Роторний теплообмінник переміщує набуте тепло за допомогою рухливої теплоакумулюючої матриці, що наповнено фольгою двох типів. Відповідна частина ротору нагрівається від тепла відпрацьованого повітря та повільно обертається, переносячи тепло і вологу в потік холодного повітря, що надходить з зовні. Роторна схема пристрою теплообміну, на відміну від пластинчастої, не потребує відводу конденсату, вона більш надійна в умовах низьких температур.

Особливо слід відмітити універсальність процесу рекуперації. Якщо в холодну пору року повітря що надходить з вулиці нагрівається за рахунок тепла утилізованого потоку, то в літній період – охолоджується, за рахунок передачі надлишкового тепла більш прохолодному повітрю, що виходить з приміщення. Явище пояснюється особливістю комунікації повітряних потоків з різною температурою – більш гаряче повітря завжди віддає тепло менш гарячому.

Види рекуператорів

Що таке рекуператор і як він працює, Recuperator

Побутові рекуператори або стінові провітрювачі виступають у ролі децентралізованої вентиляції з продуктивністю від 25 до 250 м. куб. повітря в годину та використовуються для обслуговування кімнати або невеликого офісу. Прямоточна модель виконана в корпусі циліндричної форми, її обладнано керамічним або мідним регенератором вона легко монтується в зовнішній стіні вентильованого приміщення. Може працювати як на подачу свіжого повітря так і на видалення забрудненого, або в реверсному приточно-витяжному режимі. В залежності від комплектації, оснащується фільтрами різного рівня очистки та засобами керування.

Побутові моделі мають чудові, до 90% показники утилізації тепла, захист від промерзання, мають незначні енерговитрати та цілком безшумні. Демонструють чудові робочі характеристики та легкість керування. Для досягнення максимального ефекту та створення найбільш комфортного мікроклімату, рекомендовано використання парної кількості рекупераційних установок.

Роторний, пластинчастий та ентальпійний рекуператори широко використовуються в будівельній галузі і використовуються для оснащення вентиляційних систем жилих, громадських та виробничих приміщень. Існують моделі розроблені по конструкційному виконанню, методиці роботи та ефективності. Вибір потрібного пристрою обумовлено умовами експлуатації та потрібною продуктивністю. Роторні рекуператори відрізняються високим коефіцієнтом корисної дії, і здатність обслуговувати приміщення достатньо великої площі. Використання ряду спеціалізованих покриттів внутрішньої частини і колеса ротору поліпшують експлуатаційні характеристики і визначають сферу використання рекуператору. Технічно складний механізм працює від мережі та має гнучку систему налаштування.

Що таке рекуператор і як він працює, Recuperator

Головна відмінність пластинчастого рекуператору-низька вартість та простота пристрою. У пристрою немає електроприводу та складних конструкцій, що виключає необхідність серйозног обслуговування або частого ремонту механізму. У холодну пору року теплообмінник періодично обмерзає та потребує технологічної паузи на відтаювання. Для безперервної роботи устаткування використовують додатковий підігрів приточного повітря. Модель поступається роторним рекуператорам у ККД, але за рахунок високої надійності та невеликих розмірів користується стабільним попитом.

Що таке рекуператор і як він працює, Recuperator

Ентальпійний рекуператор – наступний етап розвитку рекупераційного устаткування. Спеціалісти розробили та втілили інноваційну технологію передачі тепла і вологи пластинам теплообмінника. Волога що утилізується не конденсується, а практично повністю перетікає крізь мембрану з гіроскопічної целюлози, завдяки дифузії та зволожує повітря що надходить. Ефективність системи сягає 90%, а здатність забезпечити повноцінний повітреобмін зберігається навіть у великі морози.

Як обрати рекуператор

Вибір рекуператору для офісу, приватного будинку або промислового об’єкту проводиться та розраховується на першому етапі проектування інженерних комунікацій і впливає на енергоефективність всієї кліматичної системи. Комплексна задача не допускає помилки і може бути виконана тільки фахівцями. Не забувайте, навіть найкраща та найсучасніша вентиляція буде ефективною тільки в разі вірного розрахунку і грамотного монтажу.

Що таке рекуператор і як він працює, Recuperator

Вибір побутового рекуператору обумовлено співвідношенням характеристик вентильованого простору: площа, висота та планування приміщення, а також час, періодичність присутності та кількість людей в кімнаті. Повноцінний аналіз вищезгаданих та не згаданих факторів, наприклад особливостей монтажу, потребує глибоких професійних знань, досвіду, практичних навичок та спеціальних технологій. Краще довірити виконання відповідальної операції кваліфікованим майстрам.

Потрібна консультація?
Залиште заявку і ми докладно розповімо про систему рекуперації повітря, підберемо обладнання, безкоштовно розрахуємо вартість проекту, із задоволенням відповімо на Ваші запитання.