Вентиляція – різновиди, переваги та недоліки

Автор: gulak.a.a
Вентиляція – різновиди, переваги та недоліки, Recuperator

Комфортна та безпечна атмосфера в будинку-заповітне бажання абсолютно кожного власника нерухомості. Важливу роль в створенні оптимального мікроклімату в будівлях будь якого призначення відіграє своєчасно та грамотно організована система вентиляції. Згадаємо основні задачі, методи та засоби облаштування вентиляційних систем.

 Зміст

 1. Навіщо потрібна вентиляція
 2. Тип вентиляції
 3. Природна вентиляція
 4. Примусова вентиляція
 5. Комбінована вентиляція
 6. Вид вентиляції
  – Приточна
  – Витяжна
  – Приточно-витяжна
  – Кліматична система
  – Рекуператор
  – Висновок

Навіщо потрібна вентиляція

Питання формування комфортного середовища в будівлях або окремих кімнатах займають людство доволі довго, а засоби досягнення бажаної цілі безперервно еволюціонують. Від перших архаїчних методів провітрювання до автоматизованих комплексів контролю та корекції мікроклімату пройшли тисячі років. Але суть процесів залишилась незмінною-пристрій регульованої циркуляції повітряних потоків з метою розвитку та підтримання сприятливого внутрішнього середовища.

Вентиляція – різновиди, переваги та недоліки, Recuperator

Правильно спроектована та складена система вентиляції розрахована на одночасний приток насиченого киснем повітря з вулиці та видалення забрудненої повітряної суміші назовні. Процес нормалізує показники використовуваного повітря: свіжість, чистоту, температуру, вологість та підвищує якісний рівень вентильованого простору.

Збалансований та здоровий мікроклімат позитивно відображується на самопочутті людей, попереджує розповсюдження інфекцій та зріст показників захворюваності. У випадку промислової орієнтації об’єкту, значно впливає на продуктивність праці, збереження конструкцій споруд та елементів інтер’єру, обладнання, сировини та готової продукції. Перешкоджає виникненню сирості, плісняви та небажаних запахів.

Тип вентиляції

Вентиляційні системи класифікуються за рядом робочих ознак та поділяються на два типи спонукання руху повітря: природній та примусовий. Кожен з варіантів має індивідуальні особливості та широко використовується в будівництві. В разі виникнення функціональної необхідності або економічної доцільності, задіє комбінований метод переміщення повітря.

Вентиляція – різновиди, переваги та недоліки, Recuperator

Природня вентиляція – бюджетний та найбільш простий спосіб вентиляції. Активно використовується для оснащення типових будинків та приватних домогосподарств. Провітрювання відбувається під впливом термічної тяги, що виникає у наслідок різниці температур всередині та назовні будинку, а також силі вітру. Тепле повітря підіймається та видаляється крізь решітки витяжки вбиральні та кухні, а холодне надходить з відкритих кватирок, дверей та нещільності віконних рам. В кімнатах з герметичними вікнами доцільно встановити приточні клапани в рамі або стінах.

Переваги:

 • Не потребує додаткових витрат;
 • Немає потреби в енергоживленні;
 • Вірогідність поламки зведено до мінімуму;
 • Проста та недорога в обслуговуванні;
 • Безшумна.

Існує можливість модернізації природньої вентиляції за рахунок сумісності з елементами систем примусового вентилювання-фільтрами, вентиляторами та кондиціонерами.

Недоліки:

 • Потенційно низькі можливості природного повітрообміну;
 • Немає можливості обробки природного повітря;
 • Недоступне повноцінне регулювання інтенсивності провітрювання;
 • Залежність сили тяги від сезонного коливання температур;
 • Практично марна в літній період;
 • Великі тепловтрати у холодну пору року;

Низька ефективність природньої вентиляції обумовлена критичною залежністю від впливу зовнішніх факторів та недостатньої керованості процесами повітрообміну.

Вентиляція – різновиди, переваги та недоліки, Recuperator

Штучна або примусова вентиляція-регульована циркуляція та багаторівнева обробка повітряних мас за допомогою спеціального електромеханічного обладнання. При необхідності, повітря що надходить з атмосфери піддається глибокій очистці, зволоженню, іонізації та оптимізації температурних значень. В залежності від виду виконання може відрізнятись функціональними можливостями та різноманіттям інженерних рішень.

Переваги:

 • Індивідуальне налаштування параметрів мікроклімату;
 • Економія тепла;
 • Відповідність повітря санітарним нормам та правилам;
 • Незалежність від погодних умов;
 • Має властивості зовнішньої шумоізоляції.

Можливість налаштування механічної вентиляції дозволяє адресувати розподілення свіжого і чистого повітря по окремим кімнатам з заданою інтенсивністю.

Недоліки:

 • Висока вартість монтажу, експлуатації та самого пристрою;
 • Необхідність регулярного комплексного обслуговування;
 • В процесі експлуатації чути невеликий шум.

Вентиляція – різновиди, переваги та недоліки, Recuperator

Змішана або комбінована вентиляція-модернізована версія простішої вентиляційної системи. Метод передбачає оптимальне сполучення можливостей природнього та штучного спонукання притоку або витяжки повітря. Застосування для посилення процесів часткового або локального повітрообміну у разі відсутності необхідності постійного механічного вентилювання всіх приміщень будівлі.

У промисловості та побуті використовується для організації подачі свіжого повітря в локаціях з слабкою природньою тягою або видалення відпрацьованого повітря з місць утворення шкідливих виділень. Зазвичай примусовою вентиляцією оснащують кухню, вбиральню або «шкідливі» зони на виробництві.

Види вентиляції

За призначенням систем вентиляції поділяють на чотири види: приточні, витяжні, приточно-витяжні і повітряні кліматичні системи. Незалежно від виду, кожна з них призначена для створення здорового і комфортного мікроклімату.

Приточна – в залежності від типу спонукання подає вуличне повітря природним або примусовим шляхом. Для більш продуктивної, механічної моделі провітрювання, потрібна установка додаткових повітропроводів, фільтрів та нагрівальних приладів. Відпрацьована суміш витісняється надлишковим тиском у технологічні канали та зазори конструкцій вікон та дверей.

Витяжна – класична версія працює за принципом природнього руху повітряних мас і використовує базові вентиляційні канали. Механічний аналог обладнано витяжними вентиляторами і частіше застосовується для локального видалення забрудненого повітря з ванної кімнати, вбиральні та кухні. Ідеальне рішення для усунення неприємних запахів та підтримки приємного мікроклімату всієї квартири. В обох випадках оновлення повітря відбувається через віддушини під дверима, кватирки та вікна.

Приточно-витяжна – багатофункціональна схема ефективно поєднує можливості раніше згаданих варіантів вентиляції. Одночасно забезпечує доставку свіжого повітря в приміщення та видалення відпрацьованого назовні. Комплектується фільтрами різного рівня очищення та обладнанням для підігріву або охолодження повітря.

Повітряна кліматична система– унікальна система вентиляції працює на основі внутрішнього повітряного циклу з додаванням приточного потоку та видаленням використаного повітря в «брудних» секторах санітарно-технічних зон. Виконує автоматичний контроль та керування ключовими параметрами домашнього мікроклімату: очищенням, зволоженням, бактерицидною обробкою, охолодженням або нагрівом та провітрюванням. Відмінна риса повітряної кліматичної системи нового покоління-високі показники енергоефективності та екологічної безпеки.

Проводить планування, розрахунок та реалізацію технічної частини вентиляційних комунікацій відповідно до стадії проектування, будівництва або капітального ремонту споруди. Монтаж елементів
Системи в попередньо незапланованому або вже оздобленому приміщенні призведе до збільшення об’єму праці і додатковим витратам.

Рекуператор

Процес повторного використання тепла та вологи, що заснований на взаємодії повітря що надводить з повітрям що виходить, називають рекуперацією тепла. Залишаючи будівлю, тепле повітря віддає акумульоване тепло стінкам теплообмінника, а вони в свою чергу, частково нагрівають холодне повітря, що надходить з вулиці до приміщення.

Головна перевага рекуперації – економія тепла та енергії при нагріві або охолодженні повітря. Енергоефективність процесу сягає 90% і істотно впливає на витратну частину бюджету. Вентиляцію з рекуперацією тепла успішно застосовують для обслуговування житлових приміщень та невеликих офісів. Установка чудово працює незалежно від зовнішніх метеорологічних умов і зберігає комфортний мікроклімат на протязі року.

Висновок

Поява та нестримне розповсюдження пластикових склопакетів поставило остаточну крапку в питанні дієвості традиційної вентиляції. Пошуки ефективного шляху розвитку кліматичної галузі стимулював модернізацію існуючих методів вентилювання, та прискорив процес еволюційних систем управління мікрокліматом. Ринок насичено пропозиціями відомих брендів, та спеціалізованих компаній, передбачає все необхідне обладнання для втілення амбіційних проектів та рішень локальних задач. Вибір-за вами.

Потрібна консультація?
Залиште заявку і ми докладно розповімо про систему рекуперації повітря, підберемо обладнання, безкоштовно розрахуємо вартість проекту, із задоволенням відповімо на Ваші запитання.